fbpx
  • Lietuvos
   • English
 • login

 • Renginio data: 2018-02-19

  Renginio vieta: Viešbutis „Radisson Blu Royal Astorija", Didžioji g. 35/2, Vilnius

  Kieno šimtmetį švenčiame: Valstybės, Respublikos ir/ ar Demokratijos? Kas sukūrė Lietuvą – politikai ar verslininkai?

  Žurnalistas, TV laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis kalbino istoriką, VDU profesorių Dr. Egidijų Aleksandravičių.

  Diskusijos dalyviai palietė kiekvienam mūsų šalies piliečiui be galo aktualias ir jautrias  temas. Kaip atrodė Lietuva tuo metu, kai buvo paskelbtas Nepriklausomybės aktas? Kokios istorinės aplinkybės ir kokios asmenybės nulėmė, kad Lietuvoje vis dėlto pavyko tai padaryti, nors kai kurios kitos tautos tuo pat metu taip pat mėgino eiti panašiu keliu, bet jų bandymai nenusisekė…

  Daug kalbėta apie elitą, prisiėmusį milžinišką atsakomybę tautos vardu – koks jis buvo prieš šimtą metų, ir koks 1990-aisiais… Neišvengiamai lyginta ir Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos bei kitų tautų situacija. Prisimintos emigracijos priežastys ir pasekmės, agrarinė reforma ir eilė kitų su Lietuvos, kaip valstybės formavinusi, susijusių temų.

  Diskusijos temą pratęsė Eglė Dudėnas, grįžusi Lietuvon iš emigracijos iškart po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo. Jos vyras – Vytautas Dudėnas tapo vienu pirmųjų Lietuvos finansų ministrų bei Seimo nariu, o ji pati dirbo savanore Kultūros ir Švietimo Ministerijoje, taip pat vadovavo „Lietuvos ryto“ Labdaros ir Paramos fondui.

  E.Dudėnas pasakojo apie Vyriausiąjį Lietuvos išlaisvinimo komitetą (VLIK), kuris buvo įkurtas dar 1943 m. Lietuvių politinių partijų ir rezistencinių organizacijų atstovų pastangomis ir iki pat 1990 m. kovo 11 d. aktyviai veikė visame pasaulyje, o ji pati  taip pat buvo šios organizacijos nare. Daugeliui buvo nežinomas faktas apie tai, kad jungtinė lietuvių, latvių ir estų delegacija, tame tarpe ir E.Dudėnas, 1973 m. nuvyko į Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo konferenciją Helsinkyje, kur visi šios delegacijos nariai Sovietų Sąjungos atstovų reikalavimu buvo areštuoti, tačiau puikių santykių su įvairių šalių aukščiausiais diplomatais dėka buvo greitai išlaisvinti bei pasinaudojo proga atkreipti į save dėmesį bei pranešti pasauliui apie Baltijos šalių ryžtą atkurti Nepriklausomybę.

  Plačiau apie diskusijos dalyvius:

  Egidijus Aleksandravičius storikas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius. Tai vienas garsiausių Lietuvos istorikų. Egidijus Aleksandravičius pasisako įvairiomis mūsų Valstybės istorijos temomis spaudoje, TV laidose. Jis yra dėstęs istoriją įvairiuose Lietuvos ir užsienio šalių universitetuose. Šiuo metu dirba VDU. Egidijus Aleksandavičius yra parašęs nemažai knygų. Taip pat profesorius vedė laidą „IQ Presingas“, šiuo metu veda kitą aktualią istorinę diskusijų laidą “Prisikėlimo ekspresas – šimtmečio veidai”.

  Edmundas Jakilaitis – vienas žinomiausių bei įtakingiausių Lietuvos žurnalistų. Gimė Kaune. Kauno Technologijos Universitete studijavo informatiką, Vilniaus Universitete žurnalistiką, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute diplomatiją. Edmundas Jakilaitis, kaip televizijos žurnalistas, pradėjo dirbti LNK žinių reporteriu, vedė laidą “Savaitės panorama”, vėliau tapo Žinių tarnybos vadovu, informacinių laidų grupės vyr. redaktoriumi. E.Jakilaitis taip pat dirbo Lietuvos televizijoje laidos „Žodžio laisvė” vedėju ir žinių redaktoriumi. 2002 metais turėjo unikalią galimybę JAV Baltuosiuose rūmuose susitikti ir kalbėtis su tuometiniu JAV prezidentu Džordžu Bušu. 2008 – 2010 metais kartu su „Lietuvos ryto” grupe valdė ir vadovavo prodiuserių bendrovei „Media Team”, vedė laidą “Lietuva tiesiogiai”. Nuo 2013 m. dirba LRT. Šiuo metu Edmundas Jakilaitis veda laidą “Dėmesio centre”, „LRT Forumas“, be to, jį galime matyti laidoje “Nacionalinė ekspedicija”. 

  Eglė Dudėnas gimė Kaune, užaugo JAV, studijavo Niujorke bei Paryžiuje, dėstė įvairiuose universitetuose bei Jungtinių Tautų Organizacijoje. 1991 m. kovo mėnesį kartu su vyru Vytautu Dudėnu grižo į Lietuvą.  

   

  Šventinė degustacija

  „Putojančio vyno ABC” mums pristatė Jūratė Sprindžiūnaitė, profesionali žurnalistė, anksčiau dirbusi dienraščiuose “Respublika”, “Lietuvos rytas”, žurnaluose “Stilius”, “Stilius Plius”, “Žmonės”, “Moteris”, “Vyno žurnalas”.  Per dvidešimt metų ji publikavo daugybę rašinių apie vyną ir vyndarius, keliones po vynines bei tarptautines vyno parodas, akląsias degustacijas. O prieš porą metų jos pomėgis vynui tapo ir jos darbu. Jūratė taip pat yra “Šampano akademijos” įkūrėja, bei Šampano dienų organizatorė.